У Краснограді проводитимуться дослідження SТЕPS

ДОСЛІДЖЕННЯ SТЕPS — ПОЕТАПНИЙ ПІДХІД ДО НАГЛЯДУ ЗА ФАКТОРАМИ РИЗИКУ НЕІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ В УКРАЇНІ

В Україні вперше проводиться SТЕPS — загальнонаціональне дослідження для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ).

Що таке SТЕPS?

SТЕPS це підхід, рекомендований ВООЗ для епідеміологічного нагляду за факторами ризику НІЗ.

Дослідження SТЕPS відображає поетапний підхід ВООЗ до епіднагляду за факторами ризику НІЗ і є простим, стандартизованим методом збору, аналізу і поширення даних у країнах-членах ВООЗ.

Інструмент SТЕPS охоплює три різних рівня оцінки факторів ризику — ТРИ КРОКИ: анкетування, фізичні вимірювання та біохімічні аналізи. Кожен рівень поділяється на основні, розширені та додаткові модулі, які можуть бути використані у дослідженні в залежності від умов і потреб різних країн.

Результати досліджень можуть використовуватися не тільки для вивчення тенденцій всередині країни, але й для порівнянь між країнами. Зокрема, вони містять соціально-демографічні показники, рівень вживання алкоголю і тютюну, інформацію щодо харчування, фізичної активності. результати вимірів артеріального тиску, глюкози. холестерину, наявність хвороб системи кровообігу, дані фізичного огляду і біохімічні показники,

В світі більш ніж 130 країн хоча б одного разу брали участь в дослідженні SТЕPS. В деяких країнах дослідження SТЕPS проводилось декілька разів, в Україні — проводиться вперше.

Чому це важливо?

Неінфекційні захворювання (НІЗ) — це хворобливі стани, які не передаються під людини до людини, тривало перебігають і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ є результатом поєднаного впливу генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників,

НІЗ, такі як: серцево-судинні захворювання, рак, діабет, хронічні респіраторні захворювання, психічні захворювання, є причиною смертності №1 у світі та в Україні. Основними причинами виникнення НІЗ є метаболічні фактори ризику (підвищення артеріального тиску, рівня глюкози, холестерину, надлишкова вага та ожиріння.), поведінкові фактори (споживання тютюну та алкоголю, нездорове харчування, недостатня фізична активність) та фактори навколишнього середовища (забруднення та інші).

НІЗ в Україні є причиною більш ніж 80% втрачених років потенційного життя через передчасну смертність та інвалідність, а також близько 90% всіх смертей в Україні з високим рівнем передчасної смертності, особливо від серцево-судинних захворювань. Водночас. Україна все ще не має загальнонаціональних репрезентативних даних про основні фактори ризику неінфекційних захворювань, то є перешкодою для прийняття науково обґрунтованих рішень для покращення ситуації.

Саме чому в Україні вперше проводиться національне репрезентативне дослідження SТЕPS з метою отримання об’єктивної інформації про поширення факторів ризику НІЗ. Наявність надійних даних про розподіл головних ризиків НІЗ на рівні населення країни сприятиме розробці релевантних політик для впровадження ефективних інтервенції для профілактики та контролю поширення НІЗ в Україні.

Хто проводить досліджений?

Дослідження SТЕPS організовує Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України і Всесвітня організація охорони здоров’я в рамках спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Дослідження проводять Центр громадського здоров’я МОЗ України та Громадська організація «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка».

Якою є методологій проведення дослідження, етапи?

Дослідження SТЕPS вивчає поширеність НІЗ та їх факторів ризику, використовуючи стандартизоване анкетування, проведення фізичних та біохімічних вимірювань.

Дослідження SТЕPS проводиться у всіх областях України. Вибірка дослідження включає доросле населення України (міське і сільське) із загальною кількістю потенційних учасників — 7 700 осіб. Збір даних проводиться з червня 2019 року, а результати дослідження очікуються у грудні 2019 року.

Учасники дослідження (респонденти) у обираються випадковим чином. Участь у дослідженні є добровільною. Інформація, яку надають респонденти є повністю конфіденційною та буде використана лише з дослідницькою метою. До проведення дослідження залучені професійні інтерв’юери, які пройшли спеціальне навчання.

Дослідження складається з трьох кроків:

КРОК 1: інтерв’ю учасників з метою виявлення факторів поведінкового ризику та історії здоров’я, пов’язаної з НІЗ;

КРОК 2: вимірювання зросту та вати, окружності талії та стегон, артеріального тиску і частоти серцевих скорочень;

КРОК 3: вимірювання біохімічних показників здоров’я:

— глюкози і ліпідів в крові швидкими тестами;

— рівень натрію, креатині ну, калію та йоду в сечі.

Дослідження надає можливість отримати такі репрезентативні національні дані, які можна буде порівнювати з міжнародними:

* поточний рівень вживання алкоголю та тютюну;

* поточний рівень споживання овочів і фруктів;

* рівень споживання солі;

* рівень фізичної активності;

* історію НІЗ та їх лікування;

* поточну поширеність надмірної ваги та ожиріння, підвищеного артеріального тиску, рівня глюкози в крові та холестерину.

Додатково до стандартного блоку згідно методології SТЕPS, МОЗ України прийняло рішення про інтеграцію у дослідження додаткових тем, пов’язаних із інтересами громадського здоров’я, таких як:

— психічне здоров’я (депресія та самогубство),

— насильство і травми,

— рак шийки матки (скрикнінг та подальший контроль).

Опитупання SТЕPS охоплює 11 із 25 індикаторів, зазначених у Глобальному плані дій ВООЗ з профілактики та боротьби з НІЗ па період 2013-2020 років та Глобальній системі моніторингу для запобігання та контролю НІЗ, що стосується 7 із 9 глобальних цілей. Таким чином, це дослідження є одним із найважливіших заходів у сфері запобігання та контролю НІЗ. Дослідження SТЕPS забезпечує отримання достовірних даних щодо провідних факторів ризику НІЗ, їх розподілу та зв’язку з соціально-економічними характеристиками, що робить його найціннішим інструментом для розробки та моніторингу стратегій профілактики та боротьби з НІЗ.

ВООЗ рекомендує країнам повторювати проведення дослідження SТЕPS кожні 5 років, щоб слідкувати за тенденціями, контролювати існуючі політики у сфері охорони здоров’я та покращувати профілактику і контроль НІЗ.

P.S. Неінфекційні захворювання (НІЗ) — це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, тривало перебігають і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ є результатом поєднаного впливу генетичних. фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників (https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/neinfekciyni-zakhvoryuvannya).

Нагадуємо. що неінфекційні захворювання. які часто називають хронічними захворюваннями (НІ3), є провідною причиною смертності у всьому світі. В Україні неінфекційні захворювання складаю 91% від загального числа смертей. Серед провідних НІЗ основними причинами смерті с серцево-судинні захворювання, рак. діабет і хронічні захворювання легенів.

Дослідження SТЕPS дозволяє оцінити загальний стан здоров’я учасників по декількох показниках та визначити, які несприятливі фактори впливають на здоров’я. У всьому світі більше 130 країн хоча б один раз брали участь в дослідженні SТЕPS. У деяких країнах дослідження SТЕPS проводилося неодноразово, в Україні проводиться вперше.

Дослідження SТЕPS в Україні проводиться в рамках реалізації Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року (http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/530-2018-%D1%80). План розроблений МОЗ України з експертною підтримкою ВООЗ та затверджений Урядом України 26 липня 2018 року. Реалізація національною Плану передбачає досягнення наступних цілей до 2030 року: на третину зменшиш передчасну смертність від неінфекційних захворювань; зупинити зростання захворюваності на ожиріння і діабет, знизити смертність від ДТП та ін. Але ефективність програм держави по досягненню зазначених цілей може бути знижена за рахунок поширеності факторів ризику розвитку НІЗ. Для розробки ефективних методів зниження впливу факторів ризику, необхідна об’єктивна картина їх поширеності. Саме з цією метою проводиться дослідження SТЕPS.

Дослідження SТЕPS організовує Міністерство охорони здоров’я України і Всесвітня організація охорони здоров’я в рамках спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я па службі у людей». Дослідження проводять Центр громадського здоров’я МОЗ України та Громадська організація «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка».

Leave a Comment