Без мови рідної й народу рідного нема…

21 лютого щорічно відзначається  Міжнародний день рідної мови, в тому числі і в Україні.

До цього свята була приурочена літературно-мистецька година, проведена працівниками Красноградської міської бібліотеки для студентів Красноградського аграрно-технічного коледжу.

Студентам було цікаво розглянути історію носіїв рідної мови в ракурсі історії нашого міста.

Десята фортеця Української оборонної лінії , закладена 11 серпня 1731 року , стала першою спорудою нашого міста. Тут 1733 року розмістився однин ландміліцький  полк, який був сформований у місті Бєльові Тульської губернії.

На схід від фортеці поселилися сім’ї солдатів ( ландміліцонерів) і офіцерів.

Розмовляли всі вони російською мовою.

Населення слобідки збільшувалося за рахунок під помічників з місцевого населення, яких уряд прикомандирував по одному до кожного ландміліціонера для допомоги у веденні господарства.

Всі підпомічники були українцями, розмовляли українською мовою.

Так в  поселенні  біля фортеці розмовляли двома мовами : українською і російською.

У 1791 році євреям було дозволено «користуватися  правом громадянства і міщанства» в Новоросійському краї, включаючи Костянтиноградський повіт. Тим самим  було покладено початок смузі осілості  на території міста.

Євреї спілкувалися на своїй мові – ідіш.

Так місто стало тримовним.

У 1809 році  до Костянтинограда  прибула 41 сім’я (218 чоловік) ткачів з  Моравії, Богемії, Баварії. Всі вони розмовляли німецькою мовою.

Місто стало чотиримовним.

Але єдиною мовою спілкування була українська.

На українській мові писали свої твори письменники-земляки О.Копиленко, Л.Первомайський, І.Сенченко, А.Хижняк, про творчість яких нагадали бібліотекарі.