21 лютого щорічно відзначається Міжнародний день рідної мови, в тому числі і в Україні.
До цього свята була приурочена літературно-мистецька година, проведена працівниками Красноградської міської бібліотеки для студентів Красноградського аграрно-технічного коледжу.
Студентам було цікаво розглянути історію носіїв рідної мови в ракурсі історії нашого міста.
Десята фортеця Української оборонної лінії , закладена 11 серпня 1731 року , стала першою спорудою нашого міста. Тут 1733 року розмістився однин ландміліцький полк, який був сформований у місті Бєльові Тульської губернії.
На схід від фортеці поселилися сім’ї солдатів ( ландміліцонерів) і офіцерів.
Розмовляли всі вони російською мовою.
Населення слобідки збільшувалося за рахунок під помічників з місцевого населення, яких уряд прикомандирував по одному до кожного ландміліціонера для допомоги у веденні господарства.
Всі підпомічники були українцями, розмовляли українською мовою.
Так в поселенні біля фортеці розмовляли двома мовами : українською і російською.
У 1791 році євреям було дозволено «користуватися правом громадянства і міщанства» в Новоросійському краї, включаючи Костянтиноградський повіт. Тим самим було покладено початок смузі осілості на території міста.
Євреї спілкувалися на своїй мові – ідіш.
Так місто стало тримовним.
У 1809 році до Костянтинограда прибула 41 сім’я (218 чоловік) ткачів з Моравії, Богемії, Баварії. Всі вони розмовляли німецькою мовою.
Місто стало чотиримовним.
Але єдиною мовою спілкування була українська.
На українській мові писали свої твори письменники-земляки О.Копиленко, Л.Первомайський, І.Сенченко, А.Хижняк, про творчість яких нагадали бібліотекарі.