1. Хто має право на статус ВПО?

      Внутрішньо переміщеними особами є люди, які через воєнні дії змушені покинути своє постійне місце проживання в межах України. Зокрема, це стосується осіб, які перемістились з регіонів, де ведуться активні бойові дії, визначених Урядом (розпорядження КМУ від 06.03.2022 р. № 204 – для єПідтримки: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська області, м. Київ, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області).

 1. Як отримати статус ВПО / куди звертатися?
 • органи соціального захисту населення райдержадміністрацій та місцевих рад;
 • уповноважена особа територіальної громади (наприклад: староста);
 • ЦНАП (центр надання адміністративних послуг).

      При цьому і ЦНАП, і уповноважені особи громади не просто приймають заяви, а наділені повноваженнями «ухвалювати рішення», тобто видавати довідку про взяття на облік особу яка звернулася та надати статус ВПО.

 1. Які документи потрібно надати для взяття на облік ВПО?
 • паспорт (документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для окремих осіб – інший документ, що підтверджує її спеціальний статус);
 • свідоцтво про народження дитини (та, за потреби, документи, що підтверджують родинні стосунки з малолітньою особою);
 • довідку про індивідуальний податковий номер (РНОКПП). 
 1. Процедура взяття на облік та отримання довідки ВПО

      Уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи для включення інформації про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

      Особа має отримувати довідку ВПО невідкладно.

 1. Отримання довідки про ВПО через «Дію»

      Постанова КМУ від 13.03.2022 р. № 269 передбачає можливість отримання статусу ВПО і через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія).

      Рекомендації  громадянам: Слідкуйте за офіційними повідомленнями про готовність функціоналу «Дії» для отримання статусу ВПО. Після відкриття такої можливості використовуйте саме електронну комунікацію, адже це заощаджує і Ваші ресурси, і ресурси держави.

 1. Загальні права ВПО та послуги, які можуть отримувати ВПО

      ВПО користуються загальними правами, як і всі інші громадяни. Довідка про взяття на облік ВПО і підтверджене у ній фактичне місце проживання особи дає право на отримання адміністративних та інших публічних послуг, які «прив’язані» до зареєстрованого місця проживання чи мають суттєвіший вплив на їх реалізацію, принаймні у великих містах (як-от, влаштування дитини в ДНЗ/ЗОШ тощо).

      Більшість адміністративних послуг мають екстериторіальний характер: реєстрація актів цивільного стану, паспортні послуги (раніше – крім першого «внутрішнього паспорта», вклейки фото до паспорта у формі книжечки), державна реєстрація бізнесу, громадських об’єднань та речових прав на нерухоме майно, увесь спектр адміністративних послуг соціального характеру, реєстрація транспортних засобів, видача/обмін посвідчення водія.

      Будь-яка особа може вільно обирати сімейного лікаря шляхом укладання відповідної декларації незалежно від місця проживання.

 1. Спеціальні права ВПО / «нові виплати»  

      Для отримання цих виплат потрібно окремо звернутися з заявою через ті ж самі точки обслуговування: Портал Дія / або УСЗН / або ЦНАП / або уповноважені особи громади. Тобто наявність довідки про ВПО не передбачає автоматичного призначення цієї допомоги.

      Допомога на проживання призначається автоматично у нових розмірах без подання додаткових звернень тільки для ВПО, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 №505.

      Корисно для власників житла, які безкоштовно розміщують ВПО – ви можете отримати компенсацію витрат від держави у розмірі 14,77 грн. за одну людину на добу (Постанова КМУ від 19.03.2022 №333).

      Для отримання компенсації необхідно:

а) внести інформацію про наявне житло, доступне для розміщення ВПО  до веб-ресурсу «Прихисток» або надати таку інформацію до виконавчого комітету місцевої ради;

б) не пізніше наступного дня після розміщення в своєму житлі ВПО подати заяву до виконавчого комітету, де зазначити дату поселення та дані людей, які розміщені; у разі зміни кількості осіб, які отримують розміщення подати інформацію про такі зміни;

в) щомісячно до 5 числа подавати заяву до виконавчого комітету щодо кількості днів та кількості людей, які проживають за програмою.

      Рекомендації для громадян: У разі надання або можливості надавати житло ВПО зареєструйте таке житло на відповідному веб-порталі «Прихисток» або подайте письмово інформацію в ОМС. Дізнайтесь в ОМС офіційну додаткову інформацію для отримання компенсації. Якщо Ви ВПО – поінформуйте про такі можливості власника житла, де проживаєте.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.