За українським законодавством діти можуть почати працювати до настання повноліття. Проте нерідко дітей експлуатують і втягують в незаконні види праці, не оформлюють працю дітей відповідно до законодавства, чим порушують його і порушують права дітей. Найбільше неповнолітніх задіяні у сільському господарстві і, як правило, без укладення трудових договорів, без медоглядів і без обмежень у тривалості робочого часу.

В Україні за Кодексом законів про працю дозволяється робота з 16 років. З 14 років дитина може залучатись до легкої праці, що не завдає шкоди її здоров’ю і навчанню, за згодою одного з батьків або особи, яка замінює батьків.

Забороняється залучення дітей до найгірших форм дитячої праці, участі у важких роботах і роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах та до праці понад встановлений законодавством скорочений робочий час.

До найгірших форм дитячої праці належать:

усі форми рабства або практика, подібна до рабства, зокрема, продаж дітей та торгівля ними, боргова залежність, а також примусова чи обов’язкова праця, включаючи примусове чи обов’язкове вербування дітей для використання їх у збройних конфліктах;

використання, вербування або пропонування дитини для зайняття проституцією, виробництва порнографічної продукції чи порнографічних вистав;

використання, вербування або пропонування дитини для незаконної діяльності;

робота, яка за своїм характером чи умовами, в яких вона виконується, може завдати шкоди фізичному або психічному здоров’ю дитини.

Експлуатація дитини, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання її праці -карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Ті самі дії, вчинені щодо кількох дітей або якщо вони спричинили істотну шкоду для здоров’я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, або поєднані з використанням дитячої праці в шкідливому виробництві, – караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Ці всі дії, вчинені організованою групою, -караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Отже, якщо ви бачите, або підозрюєте, що роботодавець порушує законодавство щодо дитячої праці, експлуатує чи заохочує до незаконних видів праці дітей, повідомляйте про такі дії до органів поліції (тел: 102) або служби у справах дітей та сім’ї Красноградської міської ради (тел: (057-44)7-00-50.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.