Проведено спільну нараду стосовно профілактики отруєнь бджіл пестицидами та порядку реєстрації пасік

З метою попередження випадків отруєння бджіл в наслідок застосування пестицидів та налагодження ефективної комунікації органів місцевого самоврядування, бджолярів та сільгоспвиробників за участю представника Красноградського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області 10 лютого 2023 року проведено спільну нараду стосовно профілактики отруєнь бджіл пестицидами та порядку реєстрації пасік.

Яна Коломієць, представник Красноградського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, звернула увагу сільгоспвиробників на те, що відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. Щоб запобігти отруєнню бджіл необхідно, використовувати малотоксичні для них препарати та правильно вибирати час і період обробки поля.

Керуючись вимогами чинного законодавства, сільгоспвиробники при обробці полів мають дотримуватися запобіжних заходів та враховувати такі фактори, як:

– швидкість руху повітря;

– заборона обробки пестицидами садів, ягідників, полів в період цвітіння;

– обробки слід проводити у період відсутності активного льоту бджіл, краще у ранкові або вечірні години;

– використання препаратів, які мають резистентні (відлякуючі) властивості.

Відповідно до вимог Закону України «Про бджільництво» пасіки підлягають обов’язковій реєстрації за місцем проживання фізичної особи, або за місцем знаходження юридичної особи, яка займається бджільництвом, в органах місцевого самоврядування.

Перевезення (кочівля) пасік до медоносних угідь здійснюється відповідно до ветеринарно-санітарних правил за погодженням з власниками або користувачами земельних ділянок. Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати виліт бджіл з вулика.

З метою обліку пасік та здійснення лікувально-профілактичних заходів кожна пасіка повинна мати ветеринарно-санітарний паспорт.

Для отримання ветеринарно-санітарного паспорту на пасіку необхідно звернутися до Красноградського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.

Місце реєстрації пасіки в органах місцевого самоврядування знаходиться у відділі земельних відносин Красноградської міської ради.

Інна Фікерт, представник Красноградської міської ради інформувала бджолярів та сільгоспвиробників про оновлений склад постійно діючої Комісії із встановлення факту отруєння бджіл, до складу якої входять представники органів місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби, територіального органу Нацполіції, які мають право встановлювати факт отруєння бджіл, а також ініціювати питання щодо покарання за неконтрольоване використання хімічних засобів, що призвели до загибелі бджіл.

За підсумками наради були визначені проблемні питання, які необхідно своєчасно вирішувати для попередження та мінімізації випадків отруєння бджіл:

  • проведення на території Красноградської міської ради інформаційної кампанії щодо роз’яснення вимог законодавства;
  • продовження злагодженої співпраці з представниками Держпродспоживслужби, територіального органу Нацполіції щодо недопущень порушень законодавства у частині застосування пестицидів та агрохімікатів.

Презентація

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.