Апікультура під загрозою: в Україні катастрофічно зменшується кількість бджіл

Зменшення кількості бджіл в Україні продовжує тривати, показуючи тривожні тенденції для апікультури в країні. За даними Державної служби статистики, станом на 1 січня 2023 року загальна кількість бджіл становила 2,4 млн, що на 10,5% менше, ніж на аналогічну дату у 2022 році.

Варто зазначити, що минулого року кількість бджіл становила 2,68 млн. Ці цифри створюють серйозну стурбованість щодо майбутнього апікультури в Україні. Зокрема, на звітну дату підприємства налічували 32,5 тис. бджіл, в той час, як у господарствах населення їх кількість складала 2,37 млн.

Державна служба статистики зазначила, що ці дані не враховують тимчасово окуповані російською федерацією території та зони бойових дій. Це означає, що реальна ситуація може бути ще серйознішою, оскільки деякі райони країни зазнали значних втрат у бджільництві через війну та окупацію.

Основною причиною зменшення кількості бджіл стає відсутність економічної вигоди для багатьох бджолярів. Багато бджолярів змушені були продати свої великі пасіки, що містили до 250-300 вуликів. Причиною такого рішення стала відсутність попиту на місцевих бджіл та неможливість покрити витрати на утримання пасік.

Зменшення популяції бджіл має серйозні наслідки для екосистеми та сільського господарства в цілому, оскільки бджоли відіграють ключову роль у запиленні рослин і забезпеченні врожайності. Подальші заходи із збереження та підтримки бджільництва стають надзвичайно важливими для збалансованого розвитку аграрного сектору та збереження біорізноманіття в Україні.

Нагадаємо, нещодавно український стартап  – перша у світі ІТ-пасіка українсько-польських розробників AmoHive переміг у конкурсі під егідою ООН та Міністерства закордонних справ Польщі зі створення ІТ-пасіки, де використовуються винятково смарт-вулики. Як стверджує команда AmoHive, управління смарт-пасікою відрізняється від управління традиційною пасікою більшим охопленням та своєчасною поінформованістю бджоляра і власника землі, на якій запилюються рослини. Управління стає ефективнішим, бджоляр може точніше планувати свою роботу на пасіці, а власник земель має змогу контролювати ефективність запилення, силу бджолиної родини та загалом оцінити ефективність послуги, яка надається йому бджолярами.

Український додаток “Пасіка у смартфоні” вийшов на міжнародні ринки. Українська “Пасіка у смартфоні” успішно використовується у Польщі та Канаді.

Війна та падіння економіки вплинули абсолютно на всі галузі виробництва, і бджільництво не є виключенням. Галузь зазнала великих збитків, а для відновлення втрачених пасік потрібні великі кошти.

Попри збитки, завдані галузі бджільництва через військову агресію рф, у 2022 р. в Україні зібрано хороший медовий врожай. Щодо експорту меду, то його обсяги уже суттєво зменшилися, але все одно продукція українських пасічників продається за кордон й під час війни.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.