Вірусний гепатит А та його профілактика

В Україні зростає захворюваність на гепатит А. Зокрема на Вінниччині виявлено спалах вірусного гепатиту A, всього станом на 31.10.2023 зафіксовано 247 випадків, з лабораторно підтвердженим діагнозом 207 пацієнтів, серед них 35 дітей, одужав 71 пацієнт. Випадки захворювання на вірусний гепатит А з 01.11.2023 зафіксовано в Івано-Франківській області. В інфекційній лікарні перебувають 7 людей  4 дорослих і 3 дітей. На Львівщині за 9 місяців 2023 року зафіксовано 19 випадків захворювання на вірусний гепатит А. З них 5 – серед дітей до 17 років.               

Вірусний гепатит  А  (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха)  – гостре інфекційне захворювання печінки, викликане вірусом.

Джерелом інфекції є хвора  людина.  Інфекція передається через шлунково-кишковий тракт.

Основним фактором передачі є насамперед питна вода, а також харчові продукти, овочі та фрукти, котрі вирощені на зрошувальних ґрунтах.

Вірус гепатиту А досить стійкий у навколишньому середовищі. При кімнатній температурі він може зберігатися до двох тижнів, а при температурі +4 ºС протягом кількох місяців. Стабільний до дії кислот та жиророзчинників. Повністю знешкоджується вірус при кип’ятінні протягом 5 хвилин, ультрафіолетове опромінювання руйнує його за одну хвилину. Вірус виявляють у крові, фекаліях та слині хворих. В основному хворіють діти віком від 5 до 15 років. Сільське населення хворіє частіше міського. Захворювання переважно розпочинається поступово або підгостро. Початковий період триває в середньому 7-10 діб.

Ознаки захворювання: підвищення температури, пожовтіння склери очей, потемніння сечі, нудота, втома, втрата апетиту, біль у животі, блювота.

Важливу роль у попередженні виникнення та розповсюдження гепатиту А відіграє громадська свідомість та дотримання правил особистої гігієни.

Щоб уникнути захворювання,  рекомендовано:

– вживати доброякісну питну воду, що подається водопровідними джерелами централізованого та нецентралізованого водопостачання;

– воду з нецентралізованих джерел (колодязів, копанок тощо) перед вживанням кип’ятити;

– не вживати продукти, придбані на стихійних ринках;

– ретельно мити перед вживанням овочі та фрукти;

– дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування їжі;

– мити руки з милом не тільки після відвідування туалету, перед приготуванням їжі та перед її вживанням, а й після повернення додому з роботи, прогулянки, особливо – після перебування в міському транспорті, місцях загального користування.

Не займайтеся самолікуванням! Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.

На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років).

Пам’ятайте, від  дотримання вищевказаних правил залежить Ваше здоров’я!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.